Menu Close

Filmai vaikams

Neatsiejama mūsų gyvenimo dalis – televizija bei visa televizijos industrija. Kiekvienas atsirenkame sau aktualias televizijos laidas, filmus, serialus. Be jokios abejonės, vaikai taip pat žiūri transliuojamus filmus, tačiau verta atkreipti dėmesį į rodomų filmų turinį. Šiame straipsnyje rekomenduosiu filmus, kuriuos naudinga pažiūrėti su savo vaiku, o po peržiūros ir aptarti: kokie klausimai kilo mažajam žiūrovui, kokias emocijas jautė, kuris filmo herojus labiausiai patiko/nepatiko, jei galėtų, ką norėtų pakeisti filme ir pan.

Filmo pavadinimas Filmo aprašymas Psichologo įžvalgos
Išvirkščias pasaulis (Inside out, 2015) Brendimas kartais primena duobėtą kelią – būtent taip atrodo vienuolikmetei Railei, kurios tėtis gavo naują darbą ir iš jaukaus gimtojo miesto šeima persikelia į niekad nepailstantį San Francisko didmiestį. Kaip ir visus žmones, Railę per gyvenimą lydi penkios emocijos: Laimė, Nelaimė, Baimė, Pyktis ir Bjaurastis. Mieli ir spalvingi nuotaikų žmogučiai yra įsikūrę mergaitės galvoje – moderniame emocijų valdymo centre ir kasdien jai pataria sprendžiant kasdienes problemas mokykloje bei namie. Persikrausčius į naują miestą, Railės emocijų būstinėje kyla sąmyšis – mergaitei nepatinka naujoji mokykla ir ją kankina senųjų draugų ilgesys. Nors Railės galvoje tūnanti Laimė kaip įmanydama stengiasi jai įpūsti pozityvių minčių, likusios emocijos nesutaria, kaip mergaitė turėtų priimti naująjį savo gyvenimą. Ar pavyks Laimei įkalbėti Nelaimę ir Baisulį padėti mergaitei į pasaulį pažvelgti šviesesnėmis spalvomis? Nuostabus animacinis filmas, kuris padės susipažinti su emocijų pasauliu. Filme pristatomos pagrindinės emocijos, jų raiška gyvenime, emocijų tarpusavio sąsajos. Taip pat filmo siužetas atskleidžia, kaip yra svarbu kalbėti su savo tėvais apie jaučiamas emocijas, kokią svarbią gyvenimo dalį užima pomėgiai, laikas praleistas su šeima, sukurti prisiminimai.
Ledo šalis (Frozen, 2013) Arendelio šalyje vyrauja amžina žiema, o jos gyventojai jau nebe prisimena, kada veidą glostė šilti saulės spinduliai. Tačiau sniegas šią šalį dengia ne šiaip sau. Tai merginos vardu Elza burtai – kadaise nuostabią karalystę, pavertė balta dykyne. Tačiau drąsuolė Elzos sesuo Ana ryžtasi stoti seseriai skersai kelio ir kartu su netašytu kalniečiu Kristofu, bei šmaikščiu (be)smegeniu Olafu sugrąžinti karštą vasaros saulę. Bet tam jiems teks susidurti su žvarbios žiemos speigais, mistiniais troliais ir kitokio plauko stebuklingais padarais. Filmo siužetas atskleidžia, kaip yra svarbu siekti savo tikslo, nepasiduoti, kai užklumpa sunkumai, kaip reikia stengtis ieškoti naujų problemos sprendimų būdų, kad būtų pasiektas tikslas. Taip pat parodoma, kokia gali būti stipri meilė savo seseriai.
Ralfas Griovėjas (Wreck-It Ralph, 2012) Ralfas – vieno arkadinio žaidimo piktasis veikėjas, kurio pagrindinė užduotis – laužyti ir griauti. O štai Ralfo kaimynas Feliksas – tikras auksarankis ir geradaris. Po trijų dešimtmečių sunkaus darbo Ralfas staiga suvokia daugiau nenorintis būti blogu. Vaikinas nusprendžia leistis į kelionę arkadinių žaidimų pasauliais ir įrodyti, jog ir jis gali būti geras pagrindinis veikėjas. Žinoma, kelionė įdomi ir kupina nuotykių. Čia Ralfas sutinka daugybę kibernetinio pasaulio veikėjų, apsigyvena keistuose žaidimuose, mėgina ten pritapti (bene, sunkiausia užduotis) ir susiranda tikrų draugų. Ir tik tada, kai arkadinių žaidimų pasauliui iškyla grėsmė, Ralfas tampa tikru didvyriu ir daro tai, ką moka geriausia – auklėja blogiukus ir išgelbėja žaidimų pasaulį. Filmo herojus Ralfas parodo, kad įmanoma pakeisti savo elgesį, kai to labai nori. Taip pat filmas atskleidžia, kad visos asmenybės savybės yra reikalingos, tik reikia naudingai jomis naudotis, tinkamai jas atskleisti kitiems.
Grinčas (Grinch, 2018) Dr. Seuss knygomis paremtas filmas papasakos istoriją apie garsiausią visų laikų piktadarį Grinčą, pavogusį Šv. Kalėdas. Vienišas, mažame kaimelyje drauge su šuneliu gyvenantis Grinčas – tikras išradėjas! Namus aprūpinęs technologijomis, leidžiančiomis neiti iš namų, žaliasis vagišius nosį lauk iškiša tik ieškodamas maisto. Deja, tuomet tenka susidurti su kaimynais, kurių jis, švelniai tariant, nemėgsta. Pastarieji, kasmet švęsdami Kalėdas, sutrikdo ramią Grinčo vienatvę, pasitelkdami vis ryškesnes dekoracijas, garsesnes dainas ir trankesnę muziką. Sužinojęs, jog šiemet planuojamos keturiskart didesnės šventės negu paprastai, apimtas siaubo Grinčas mato vienintelę išeitį – jis privalo užtikrinti ramią ir tylią kasdienybę pavogdamas Šv. Kalėdas! Ar jam pavyks pašalinti nekenčiamiausią jo paties šventę kartą ir visiems laikams? O gal magiška Šv. Kalėdų dvasia suminkštins net ir Grinčo širdį? Linksma, šilta ir vizualiai patraukli istorija įpūs optimizmo ir kalėdinės dvasios. Filmo siužetas prikaustys bet kurį vaiką prie ekrano, nes neįprastos išvaizdos pagrindinis herojus atskleidžia ir neįprastą savo asmenybę. Filmas parodo, kokia žalą padaro patyčios, patirtos vaikystėje. Taip pat verta atkreipti dėmesį į filme atskleidžiamą bendrumo, susivienijimo jausmą, koks jis yra svarbus bendruomenėje.

Psichologė Erika Navickienė, 2020 m. gruodžio mėn.

Skip to content