Menu Close

Socialinis darbas psichikos sveikatos kontekste

Kiekvienas žmogus turi rūpintis savo sveikata. Sveikata susideda iš fizinės ir psichologinės sveikatos, kurių kontekste dažnai yra susikoncentruojama į medicinos sritį ir joje taikomus gydymo būdus. Tačiau turime nepamiršti, jog svarbu gerinti ir savo psichologinę būseną, kuri aprėpia daugybę socialinių, aplinkos, biologinių veiksnių. Psichikos srityje vis labiau yra atkreipiamas dėmesys psichologinei ir socialiniai sričiai.

Vis didėjantys statistikos skaičiai sergamumo psichikos ligomis, skatina domėtis šia pagalbos sritimi ir skleisti informaciją apie teikiamą socialinio darbuotojo pagalbą.

Lietuvoje veikia psichikos sveikatos centrai, kurių yra kiekvienoje apskrityje. Psichikos sveikatos centruose (PSC) teikiamos pirminio lygio psichikos sveikatos paslaugos yra nemokamos. Centruose yra siekiama kompleksiškai padėti žmonėms, turintiems dvasinių, emocinių išgyvenimų ar rimtų psichologinių problemų turintiems asmenims.

Socialinio darbuotojo psichikos sveikatos centre tikslas– padėti individui, šeimai įveikti sunkumus, susidarančius pakitus psichosocialinėms gyvenimo aplinkybėms, skatinti paties kliento pastangas ir stiprinti adaptacinius sugebėjimus.

Socialinis darbuotojas siekia padėti asmeniui spręsti socialines problemas, padėti jam susivokti gyvenime, prisitaikyti prie aplinkos, atkurti ryšį su visuomene, padėti į ją integruotis. Taip pat didelį dėmesį socialiniai darbuotojai skiria ir asmens artimiesiems, jis siekia padėti tiek asmeniui tiek jo šeimai spręsti socialines problemas, kontaktuoja ir suteikia informaciją dėl artimojo būsenos, paruošia tolimesniam darbui, kad žmonės suprastu esamą problemą ir kokia yra svarbi jų pagalba ir parama. Socialinio darbo profesija psichikos sveikatos srityje akcentuoja rūpestį dirbant su psichikos sveikatos sutrikimus turinčiais asmenimis, jų šeimomis ir su išorine, platesne jų aplinka.

Psichikos sveikatos centre socialinis darbuotojas įvertina paciento socialinę situaciją, sudaro individualų planą, kuriame nusimato pagalbos įveikimo būdus, informuoja ir konsultuoja klientą jam rūpimais ir reikalingais klausimais, padeda tvarkyti reikiamus dokumentus, informuoja ir konsultuoja paciento artimuosius ir įtraukia į pagalbos planą, koordinuoja veiką ir bendradarbiauja su kitais specialistais ar institucijomis , skatina asmens savarankiškumą ir kt.

Rūpinkimės savimi ir artimaisiais, esant poreikiui kreipkimės į specialistus, kurie suteiks reikiamą pagalbą.

 

Bendruomeninių paslaugų tarnybos padalinio atvejo vadybininkė Dijana Povilionienė

 

 

 

Skip to content