Menu Close

Elektroninių cigarečių žala paauglių sveikatai. Kaip padėti?

Nors šiandien rinkoje populiari elektroninė cigaretė dienos šviesą išvydo prieš beveik du dešimtmečius, paskutiniai keli metai yra tikras „garinimo“ aukso amžius. Rūkantieji įsitikinę, kad elektroninė cigaretė kenkia mažiau nei paprasti rūkalai, jaunuoliai ir net vaikai „garinimą“ laiko kone įprasta veikla, tačiau medikai skambina pavojaus varpais – į plaučius tokiu būdu patenka itin smulkių cheminių dalelių, kurių kenksmingumas tiesiog šokiruoja.

Jauni vartotojai teigia, kad skoniai yra pagrindinė priežastis, kodėl jie pradėjo rūkyti elektronines cigaretes. Nepaisant to, kad nepilnamečiai asmenys rūkyti nikotino turinčių gaminių, ar tai būtų paprasta cigaretė, ar elektroninė – negali, vis dėlto prekybininkai nesibodi siūlyti per 400 skonių skysčių, kurie nors ir be nikotino, bet žaloja žmogaus organizmą ne ką mažiau. Vanilės, obuolių pyrago, braškių, vaisiniai skoniai – tai tik dalis siūlomų skonių. Kvapiosios medžiagos užmaskuoja neigiamą nikotino poveikį, palengvindamos tolesnį jo vartojimą, vedantį į priklausomybę. Pastebėta, kad moksleivių tarpe yra paplitusi nuomonė, jog elektroninės cigaretės kenkia gerokai mažiau arba net visai nekenkia organizmui – skirtingai nei įprastos cigaretės. Tikima, kad garai nedaro žalos sveikatai, kad elektroninėse cigaretėse nėra nikotino ar kitų kenksmingų medžiagų.

Labai svarbu žinoti, jog tokių rūkymo priemonių poveikis sveikatai yra ne mažiau žalingas nei įprastų. Moksliniai tyrimai rodo, jog elektroninių cigarečių sudėtyje yra gausu įvairių termiškai neatsparių organinių dalelių, kurios kaitinant skyla į įvairias toksines medžiagas, kaip: acetaldehidas, akroleinas, ir formaldehidas, kurie yra stiprūs kvėpavimo takų dirgikliai ir žinomi kancerogenai. Jau dabar yra įrodymų, kad šių gaminių vartojimas tarp jaunimo yra susijęs su padidėjusiu astmos paplitimu bei lėtine obstrukcine plaučių liga, taip pat tai yra bronchektazių vystymosi priežastis. Neabejotina, kad elektroninės cigaretės neigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, sukeldamos ankstyvus kraujagyslių sienelės pokyčius, kas padidina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę. Pasaulinė sveikatos organizacija įspėja, kad elektroninių cigarečių garuose esančios kenksmingos medžiagos gali kelti pavojų ne tik paties rūkančiojo, tačiau ir aplinkinių sveikatai. Elektroninės cigaretės ypač pavojingos vaikams ir paaugliams, kadangi skystyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę bei gali neigiamai paveikti smegenų vystymąsi.

Viena iš esminių problemų – itin lengvas šių cigarečių prieinamumas. Prisidėjo ir gamintojų vykdytos rinkodaros kampanijos, bendradarbiavimas su socialinių tinklų influenceriais, sukurti ir platinami įvairūs filmukai, kuriuose yra mokoma kaip išpūsti tam tikras dūmų formas, akcentuojama, kad jos yra kur kas geresnė alternatyva nei įprastos cigaretės. Pedagogai pastebėjo, kad vaikai dažnai rūko mokyklos viduje, pavyzdžiui, tualetuose. Būna, kad nevengia išsitraukti šiuolaikinius rūkymo įrenginius ir pamokų metu, jei mokytojas trumpam išeina iš klasės. Nerimą kelia, kad jaunuoliai neslepia, kad būna atvejų kai garinamo skysčio patys pasigamina garindami „žiūrknuodžius“ ar „acetoną“. Bendraujant su jaunuoliais ir jų tėvais dauguma išreiškė įtarimą apie sveikatos būklės pokytį po šių rūkalų vartojimo, kuomet buvo susidurta su šiais simptomais: kosuliu, dusuliu, fizinio krūvio metu, krūtinės skausmu, pykinimu, vėmimu, nuovargiu, kūno svorio netekimu.

Ką daryti tėvams, jei kilo įtarimų, kad vaikas ,,garina“? Visų prima, nereikėtų užsipulti kaltinimais ir nepamatuotais grasinimais, pvz. atimti iš vaiko telefoną, kurį įprastai gražinate po kelių dienų, nes patiems nepavyskta susitiekti su vaiku. Taikytinas teigiamo pastiprinimo metodas, kuomet vaikams pasiūloma įdomesnių dalykų nei garinimas, tiksliai apibrėžiant neigiamas pasėkmes. Pažymėtina, kad ties šiuo klausimu daug dirba ugdymo įstaigos, kasmet vykdydamos tabako gaminių vartojimo mokinių tarpe prevenciją, pristatydamos mokslu grįstą medžiagą bei praktikas, įrodančias apie ne tik paprastų tabako gaminių, bet ir kaitinamojo tabako žalą jaunam, bręstančiam organizmui. Žinoma, bendrojo ugdymo įstaigoje vykdomos psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos bus veiksmingos tik tuomet, kai jos idėjas palaikys ne tik visa mokyklos bendruomenė, bet ir šeimos nariai. Metodai, kuriais siekiama padėti mesti rūkyti, apima pakaitinę terapiją nikotinu (pleistrai, guma, purškiamasis aerozolis, tabletės, pastilės ir kt.), gydymą vaistiniais preparatais ir psichologinę pagalbą. Pasirinkimas priklauso nuo individualios situacijos. Prisiminkite, kad pagalbą gali suteikti ir profesionalai – Jūsų šeimos gydytojas padės mesti rūkyti, prireikus skirs vaistų. Daugiau informacijos apie rūkymo žalą, mitus susijusius su elekroninėmis cigaretėmis ir kur kreiptis, ieškokite https://nerukysiu.lt.

Informaciją parengė atvejo vadybininkė Monika Brajienė

Skip to content