Kartais socialiniam darbuotojui tenka pabūti mokytoju, gydytoju, policininku ar psichologu, mama…sąrašas gali būti ilgas.
Padėti šeimai, auginančiai vaikus, kartais būna labai nelengva,- pirmiausia reikia, kad tėvai suvoktų, jog jiems reikia socialinio darbuotojo pagalbos. Šeima turi pasitikėti socialiniu darbuotoju, tuo, kad jis tikrai gali padėti šeimai. O padėti galime daug kuo: palaikyti, nukreipti, pakonsultuoti, tarpininkauti, paaiškinti, patarti ir t.t. Kartais žmogui reikia tiek nedaug- padėti suvokti, kad jis turi problemų, kas negerai šeimoje, kad jis yra priklausomas (nuo alkoholio, narkotikų ar kt.).
Kada užsimezga ryšys tarp šeimos ir socialinio darbuotojo, kada žmonės pradeda pasitikėti jai norinčiu ir galinčiu padėti specialistu, tada ir keistis, suprasti pokyčių naudą lengviau. Nes visada šalia bus padedantis, palaikantis socialinis darbuotojas. Jis gali padėti daug kuo, tik reikia nebijoti pasidalinti su juo savo nuogąstavimais, baimėmis, rūpesčiais, bėdomis, abejonėmis. Neišsprendžiamų klausimų nėra, yra tik netinkamas požiūris į problemas. Išeitį iš padėties galima rasti visada, tik reikia to labai panorėti ir nebijoti prašyti pagalbos.
Dar viena labai svarbi socialinio darbuotojo pagalbos sritis,- labdara. Tai gana didelė ir svari pagalba šeimoms. Tik norėtųsi, kad ir dėvėtas rūbas būtų tinkamai įvertinamas, imama tai, kas tikrai reikalinga, nekraunama į krūvą trobos kampe, rūbai ir batai nelaikomi vienkartiniais,- panešiojai ir numetei. Nes visą tėvų elgesį mato jų vaikai,- jie stebi tai, kas vyksta šeimoje ir viską dedasi į galvą, dažnai net nesąmoningai. Juk vaikas visko mokosi šeimoje, iš tėvų. Socialinio darbuotojo pareiga- nukreipti tėvus tinkama linkme, išmokyti pajusti mažą žmogų šalia, suprasti ir išgirsti jo poreikius, rūpestėlius, kurie kartais būna ne tokie ir maži.
Socialinis darbuotojas,- šeimos pagalbininkas, patarėjas, bet ne tarnas. Dar gana gajus kai kurių žmonių požiūris,- ai, tegu socialinė darbuotoja rūpinasi, ką aš tam vaikui padarysiu. Bet juk vaikas,- mamos ir tėčio, tad jie ir turi rūpintis savo vaiku. Dar labai svarbu, kad tėvai išmokytų vaikus jausti pareigą ir atsakomybę už savo veiksmus.
Socialinis darbas,- labai plati sąvoka. Bet svarbiausias jo uždavinys,- pagalba žmonėms, kuriems to reikia. Patariant, nukreipiant, palaikant, paskatinant žmogų keistis.
Bendruomeninių paslaugų tarnybos padalinio, socialinė darbuotoja Janina Durienė